مفهوم آرم گمرک جمهوری اسلامی ایران

 • درآرم به مفهوم واژه گمرک به اعتبار دروازه و دروازبان اقتصادی کشور توجه شده.
 • نوار قرمز به مفهوم ورود و صدور ممنوع و کنترل شده کالاست.
 • خطوط تشکیل دهنده آرم نمادی از حروف مقطع واژه گمرک می‌باشد
 • نوار سبز به مفهوم ورود و صدور آزاد کالا است.
 • دو نوار سیاه در دوزاویه آرم، چهارچوب دروازه و بیانگر کنترل گمرکی و اعمال قانون است.
 • نوار سبز و قرمز با فضای سفید بین آنها نشانگر پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

ترخیص کالا عبارت است از انجام کلیه تشریفات گمرکی برای واردات کالا و یا صادرات کالا از /و یا به گمرکات کشور .

برای انجام تشریفات گمرکی و ترخیص کالا مدارکی مورد نیاز است که اصلی ترین آنها شامل موارد زیر می باشد:

 1. بارنامه یا B/L
 2. گواهی مبدا یا سیاهه کالا یا CO
 3. لیست عدلبندی یا PACKING LIST
 4. PROFORMA INVOICE-(پیش فاکتور) یا  INVOICE - (فاکتور فروش)

همه این مدارک قبل از ورود کالا به گمرک خانه کشور مقصد بایستی در دسترس ترخیص کار برای ترخیص کالا قرار گیرد حال اگر به مجوزات دیگری از قبیل (( گواهی بهداشت یا قرنطینه)) نیز نیاز داشته باشید باید این مورد را نیز به لیست مدارک مورد نیاز جهت شروع کار ترخیص کالا اضافه نمود و یا اینکه برای برخی کالاهای خاص ممکن است مدارک خاصی مورد نظر باشد که بستگی به نوع کالا دارد.

مراحل کلی ترخیص کالا

 1. انجام ثبت سفارش کالا در سامانه جامع تجارت ایران https://ntsw.ir
 2. اخذ ترخیصیه از شرکت حمل کننده کالایی که بصورت دریایی ارسال شده و یا اخذ قبض انبار کالایی که بصورت هوایی و یا زمینی ارسال شده است
 3. اظهار کالا در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی یابه نشانی
 4. آماده سازی کالا جهت ارزیابی در گمرک خانه محل ورود کالا
 5. دنبال کردن فرآیند ارزیابی و کارشناسی کالا که توسط کارشناسان مجازی سیستم انجام می شود.
 6. پس از اتمام مراحل کارشناسی و ارجاع سند به قسمت صندوق باید فیش های حقوق و عوارض گمرکی توسط کارگزار یا ترخیص کار و یا حتی صاحب کالا واریز گردد و در سیستم بارگزاری گردد.
 7. سپس مرحله درب خروج و اجازه سیستم جهت اعلام بار که بایستی به پایانه حمل و نقل جهت ارسال کالا به انبار صاحب کالا اقدام شود.
 8. بارگیری و خروج کالا از درب خروج گمرک.
 9. مراجعه راننده کامیون به پایانه و اخذ بارنامه و فیش پرداختی جهت کرایه حمل کالا .
 10. تحویل کالا به صاحب کالا و ارائه برگه دستور ترخیص کالا یا یا پروانه سبز گمرکی سابق که در حال حاضر بصورت الکترونیکی صادر می گردد به صاحب کالا

لذا با عنایت به اینکه جهت طی شدن کلیه موارد مطروحه فوق نیاز به انجام تشریفات گمرکی می باشد و بعضا به دلیل انجام از طریق دور اظهاری سوالات و یا مشکلاتی در پروسه انجام فرآیند ترخیص کالا جهت واردات کالا که عمدتا پیچیده تر از صادرات کالا می .باشد بوجود می آید.

شما می توانید در صورتیکه نیاز به مشاوره و یا راهنمایی برای آشنایی بیشتر با نحوه انجام کار داشتید با کارشناسان .این شرکت تماس حاصل فرمائید

در همه کشورهای جهان، گمرک محل کنترل صادرات کالا و واردات کالا محموله ها و کالاهای مختلف می باشد. هر کالایی که قرار است از .مرزهای کشور عبور کند بدواً باید وارد گمرک شده و پس از انجام تشریفات گمرکی و فرآیند ترخیص کالا از گمرک صادر گردد.

تعریف ترخیص کار گمرک

ترخیص کار گمرک یا حق العمل كار در گمرك به شخصي (اعم از حقيقي يا حقوقي) اطلاق می گردد كه تشريفات گمركي كالاي متعلق به شخص ديگري را به وكالت از طرف آن شخص در گمرك انجام بدهد. كساني كه بدون داشتن كارت حق العمل كاري تشريفات گمركي كالا را به وكالت انجام مي دهند نمي توانند بيش از 10 مرتبه در سال به اين كار اقدام نمايندمستخدمين تجارتخانه ها يا مستخدمين حق العمل كاران كه منحصرأ كارهاي آن تجارتخانه يا آن حق العمل كار را در گمرك انجام مي دهند مشمول مقررات ماده اين آئين نامه خواهند بودهيچ شخصي بعنوان حق العمل كار در گمرك پذيرفته نمي شود مگر اينكه پروانه مخصوص اين شغل را از اداره كل گمرك دریافت نموده باشد.

گواهی بازرسی:

توضیحات زیر مربوط به اخذ گواهی استاندارد یا (COI)   جهت واردات کالا و ترخیص کالاهای که مشمول شرایط استاندارد می باشد:

جهت ترخیص کالا و کالاهای وارداتی عموما به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. کالاهای وارداتی مشمول مقررات استاندارد و اجباری
 2. کالاهای وارداتی غیر مشمول

جهت ترخیص کالایی که مشمول استاندارد اجباری می باشد ارائه گواهی بازرسی یا certificate of inspection    مورد نیاز می باشد که در صورت نیاز میبایست از کالاها در مبدا یا در مقصد مورد بازرسی قرار گیرد

 1.  بازرسی کالا در مبدا(جهت ترخیص کالا)
  در این نوع بازرسی باید قبل از حمل جهت مطابقت کالا توسط یکی از شرکت های بازرسی که مورد تائید سازمان استاندارد باشد به بازرسی به عمل آید دامنه فعالیت شرکت بازرسی دارای اهمیت می باشد که پس از بازدید نسبت به صدور  گواهی جهت ترخیص کالا اقدام می گردد.
 2.   بازرسی در مقصد جهت ترخیص کالادر ترخیص کالا در صورتیکه که بازرسی در مبدا انجام نشده باشد می بایست نمونه ها از کالا زیر نظر بازرس مربوط استانداد و نماینده شرکت بازرسی نمونه کالا ، به یکی از آزمایشگاه های مورد تائید سازمان همکار سازمان استاندارد یا شرکت اکرودیتیه ارسال شود.

و در صورت انطباق جهت ترخیص کالا  صورت پذیرد در ترخیص کالا یا فرایند ترخیص کالا اخذ گواهی بازرسی قبل از حمل پیشنهاد می گردد
شرکت ترخیص کالا با داشتن مدارک مزبور  به ترخیص کالا ، و گواهی بازرسی مربوط  به آن کالا ، می تواند اقدامات لازم را جهت ترخیص کالا در اسرع وقت و پیشبرد اهداف آن شرکت انجام دهد.

ترخیص کالا در اسرع وقت

ترخیص کالا در اسرع وقت و تحویل به موقع آن همواره یکی از دغدغه های تجار و بازرگانان می باشد، چرا که پس از ترخیص کالا می توان قیمت تمام شده کالای وارداتی را محاسبه نمود. همچنین ترخیص کالا از گمرکات کشور جهت صدور به سایر کشورها نیز یکی از ارکان اصلی صادرات کالا است که معمولا سریع تر و کم هزینه تر از واردات کالا می باشد. در این زمینه اطلاع دقیق از گمرکات کشور هدف همواره به صادرکننده کمک مضاعفی می نماید.
ترخیص کالا در اسرع وقت از این لحاظ حائز اهمیت است که بازرگانان و شرکت های تجاری می بایست برای جلوگیری از ضرر و زیان و رسیدن به سوددهی ، امور گمرکی و ترخیص کالاهای مدنظر خود را باید در اسرع وقت انجام دهند؛ بنابراین برای ترخیص کالا در اسرع وقت  نیاز به ترخیص کاری دقیق ، خبره ، فعال و امانتدار دارند که روند خدمات و تشریفات گمرکی آنها را پیگیری کند.
لازم به ذکر است ترخیص کالا در اسرع وقت و میزان پرداختی برای اسناد مختلف چه در پروسه واردات کالا و چه در زمینه صادرات کالا همواره  حائز اهمیت بوده است.
به همین جهت بازرگانی سادات تجارت سروش سیراف با بیش از20سال سابقه کار در امور بازرگانی همواره در جهت کسب رضایت مشتریان خود نهایت اهتمام  را به کار بسته است و در کوتاه ترین زمان ممکن آماده ارائه خدمات بازرگانی به مشتریان خود برای کشورهای چین، روسیه ،سوریه و اروپا می باشد.